Śrem pamiętał o rozstrzelanych 20 października 1939 roku – część oficjalna
20 października 2019Obchody 80. rocznicy wydarzeń 20 października 1939 roku w Śremie rozpoczęły się mszą świętą w kościele Farnym, gdzie zebrani w świątyni modlili się w intencji rozstrzelanych w dniu 20 października i 8 listopada 1939 r. 31 Synów Ziemi Śremskiej. Mszy św. przewodniczył ks. prał Marian Brucki ? Proboszcz i dziekan śremski w koncelebrze byli ks. Jan Bednarczuk ? z Wieruszowa, ks. mjr Grzegorz Bechta ? kapelan Garnizonu oraz ks. ppor. Mateusz Kubiak kapelan batalionu wojsk obrony terytorialnej. We Mszy św. uczestniczyli: władze powiatu i miasta, przedstawiciel służb mundurowych, grupa z Podzamcza ? Wieruszowa związana z rozstrzelanym ks. prefektem Antonim Rzadkim, rodziny bliskich rozstrzelanych, młodzież, poczty sztandarowe, orkiestra dęta Towarzystwa im. Mariana Zielińskiego oraz Chór Moniuszko.
Po mszy świętej zmówiono modlitwę nad mogiłą rozstrzelanych mieszkańców Śremu i okolic oraz złożono kwiaty. Następnie przemaszerowano na śremski rynek, gdzie w miejscu rozstrzelania mieszkańców miasta dziś stoi pomnik przypominający o tych wydarzeniach. Do zebranych przemówił burmistrz Adam Lewandowski, który przypomniał tamte wydarzenia oraz m.in. losy rodziny Ronke. Po odczytaniu apelu poległych i salwie honorowej samorządowcy oraz delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Wyjątkowego charakteru uroczystościom jak co roku dodali harcerze, którzy przez cały czas trwania uroczystości trzymali zapalone pochodnie.
Po tej części rozpoczął się spektakl pt. Pamięć, który jest impresją nawiązującą do tamtych czasów w wykonaniu aktorów warszawskiego teatru Centrum Pantomimy.
Dla dużej części Wielkopolski druga połowa października 1939 roku i kolejne miesiące były wyjątkowo tragicznym okresem. To właśnie wtedy przez Niemców została w życie wprowadzana operacja ?Tannenberg?. Miała ona na celu eksterminację przedstawicieli ?warstwy przywódczej?.